Telefon: 0532 379 5463
E-Posta: lisbonvisa@gmail.com
Çalışma Saatleri: 08.00 - 19.00

Polonya'da Çalışma İmkanı

Verdiğimiz hizmetlerden olan yurt dışı çalışma ve yurt dışında dil eğitimi alanlarından biri olan yurt dışı çalışma alanına giren Polonya’da çalışma imkânı hakkında detaylı bilgileri sizler adına derledik. Yazımızda yer verdiğimiz başlıklar kısaca:

 • Polonya’da Çalışmanız Adına Alınan Temel Belgeler
 • Polonya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar
 • Polonya Çalışma Vizesi Başvurusu Nereden Yapılabilir?
 • Polonya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler
 • Şirket İçi Transfer İçin Gerekli Evraklar
 • Lisbon Visa Danışmanlık Olarak Size Sağladığımız Ayrıcalıklar olarak sıralanabilir.

Polonya'da Çalışmanız Adına Alınan Temel Belgeler

Sizin için yapmış olduğumuz araştırmalardan sonra Polonya’da çalışmanız adına alınan temel belgeler başında Polonya’da anlaşma sağladığımız fabrikanın bizlerden talep ettikleri işçiler için arayışa gireriz. İlanlar ve yapılan görüşmeler sonucunda gerekli işçileri bulduğumuza dair anlaşmalı fabrika ile irtibata geçeriz. 

İlgili firmanın faaliyet alanına göre işçi tedarik edilir. İşçinin bulunduğuna dair firma bilgilendirilir. Firma bizlere işçilerin Polonya’da bulunan üretim yerine gönderilebilmeleri adına çalışma izni ve davetiye gönderir. Ardından çalışma izin belgelerinizi ve tamamlamanız gereken evrakları belirtilen tarihte tamamlayıp getirmeniz doğrultusunda Polonya’da çalışmanız adına çalışma vizesine başvuru yapılır. Yapılan başvuru sonucunda çalışma vizenizi belirli tarihte firmamızdan alır ve ülkede çalışma izni, oturum izini ile belirlenen tarihte orada olacak şekilde yolculuğunuz planlanır. 

Polonya'da Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar

Polonya’da çalışma vizesi kaç günde çıkar? Sorumuzun cevabı aslında gayet barizdir. Belgeleriniz eksik değilse ve ayrı bir inceleme gerektiren bir durum yoksa çalışma vizenizi 15 gün içinde alabilirsiniz. Fakat ayrı bir inceleme durumu varsa bu süreç 1 aya çıkabilmektedir. Belgeleriniz eksikse ya da ekstra bir belge vermeniz gerekiyorsa bu süre 2 ayı bulabilir. Sürenin uzamaması için belgelerinizi kontrol edip başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Polonya Çalışma Vizesi Başvurusu Nerelerden Yapılabilir?

Polonya çalışma vizesi başvurusu nerelerden yapılabilir? Sorumuzun cevabı olarak şunu söyleyebiliriz. Ülkemizde iki merkezi şehre bağlı olan Polonya Başkonsolosluklarından Polonya çalışma vizesi başvurusu yapabilirsiniz. 81 ilimizi Ankara Polonya Başkonsolosluğu ve İstanbul Polonya Başkonsolosluğu başlıkları altında gruplandırmışlardır. Bu doğrultu da 81 ilimizin bazıları Ankara’da bulunan Polonya başkonsolosluğuna bağlıyken diğer illerimiz İstanbul’da bulunan başkonsolosluğa bağlıdır. Bulunduğunuz şehrin hangi konsolosluğa bağlı olduğunu bilmeniz çalışma vizesine başvururken önemli bir detay olarak karşınıza çıkar.

Ancak kurumumuz Lisbon Visa Danışmanlık gibi danışmanlık firmaları aracılığıyla Polonya’da çalışmak üzere çalışma vizesi başvurusu yaparsanız size sadece gerekli evrakları tedarik edip bize getirmesi ve sonucun neticelenmesini beklemesi kalır. Aksi takdirde birebir yapacağınız başvurularda bazı eksikliklerle karşılaşabilirsiniz. Polonya’da çalışmak adına bizlere yapacağınız başvurular sonucunda sizlere orada sadece iş alanı sağlamıyoruz. Konaklama + iş imkânı + sigorta + iyi bir gelir + mesai ücretleri + uçuş ücreti bu imkanlarla sizleri ülkemizden Polonya’ya çalışmak üzere uğurluyoruz. Sizlere hangi ilin hangi konsolosluğa bağlı olduğunu aşağıda aktarıyoruz:

İstanbul Polonya Başkonsolosluğuna bağlı iller:

Adıyaman, Artvin, Ardahan, Aydın, Ağrı, Bursa, Batman, Balıkesir, Bayburt, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Giresun, Gaziantep, Hakkâri, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kars, Kahramanmaraş, Kütahya, Kilis, Kırklareli, Mardin, Muğla, Malatya, Manisa, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Uşak, Van, Yalova. 

Ankara Polonya Başkonsolosluğuna bağlı iller:

Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Hatay, Isparta, Karaman, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Mersin, Niğde, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Sinop, Tokat, Yozgat, Zonguldak.

Polonya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Polonya’da çalışmak adına sizlerden tedarik etmenizi istediğimiz Polonya çalışma vizesi için gerekli belgeleri sizlerle aşağıda paylaşıyoruz. İşte Polonya çalışma vizesi adına gereken o belgeler:

 1. Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olan Polonya Ulusal Vize Başvuru Formu. 
 2. Belirlenmiş kriterlere uygun olan pasaport. Pasaportun yanında vize fotokopileri gerekmektedir.
 3. İki adet biyometrik 35x45 mm boyutlarında. Fotoğraflar güncel olması gerekiyor.
 4. Polonya’da çalışmanıza dair sizin adınıza aldığımız çalışma izin belgesinin aslı ve fotokopisi. 
 5. Çalışacağınız anlaşmalı firmamız tarafından gönderilen imzalı belge. Bu belgede size dair çalışan bilgilerinizin olması gerekir. 
 6. Polonya’da kalacağınıza dair hiçbir sorun olmadığını gösteren sağlık sigortası ve sigorta tarafından sağlığınızın yerinde olduğuna dair bir sağlık raporu belgesi. 
 7. E-devletten alabileceğiniz askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge.
 8. E-devletten alınacak güncel tarihli ikamet belgesi.
 9. E-devletten alınacak güncel nüfus kayıt örneği.
 10. E-devletten alınacak SGK hizmet dökümü ve SGK işe girişe dair bildirge yazısı.
 11. Mesleğiniz varsa sertifikanız veya diplomanızı gösteren belge.
 12. Zorunlu olmasa da çalışacağınız firma ile yapmış olduğunuz kontrat ya da sözleşmeyi belgelerin arasında iletebilirsiniz. 
 13. T.C vatandaşı olmayanlar ikamet tezkeresini ikamet belgesi olarak sunabilirler. 

Şirket İçi Transfer İçin Gerekli Evraklar

Çalışıyor olduğunuz firmadan Polonya’da kısa sürede olsa çalışabilmek adına yetkililerce bazı evrakların onaylanması gerekir. Bu evraklar sırasıyla aşağıda paylaşılmıştır:

a. Çalıştığını firmanın sizin Polonya’da kısa süreliğine çalışmanız için işçi transferliğinizi onayladığına dair imzalı dilekçe. 

b. Polonya’daki şirketle bağınızı gösteren evrak.

c. Şirket tarafından imzalanmış olan SGK giriş bildirgesi.

d. İmzalı son 3 aya dair maaş bodrosu.

e. Şirketin ticari sicil tasdiknamesi, imza sirküleri ve firmanın oda faaliyet belgesi. 

Lisbon Visa Danışmanlık Olarak Size Sağladığımız Ayrıcalıklar

Polonya’da çalışmak üzere Lisbon Visa Danışmanlık olarak size sağladığımız ayrıcalıklar belli başlı maddelerden oluşuyor. Bu maddelerin içeriğinde ise birbirinden güzel ve özel fırsatlar değerli işçilerimize sunuluyor. Polonya’da çalışmaya gitmeden sizler adına hazırladığımız ayrıcalıklar:

 1. Anlaşmalı firmalarca sağlanan konaklama imkânı.
 2. Firmanın sizlere belirttiği saat aralıklarından fazla çalışmanız dahilinde mesai ücretlerinizin maaşınızın iki katı olarak yatacağı garantisi. (Polonya hükümetince işçilere verilen bir haktır.)
 3. İşlemler için ek bir peşinat talep edilmemesi.
 4. Uçuş ücreti dahil tüm gider adına tek bir fiyat üzerinden ücretlendirme yapılması. 
 5. Polonya’da çalışabilmeni için anlaşmalı firmalarımızla iş başınız öncesinde tüm hazırlıkların tamamlanması adına işlemlerin yapılması. 
 6. Yolculuk esnasında ve sonrasında yanınızda olan ekibimizin, Polonya’da çalışma sürecinizin boyunca sizlere destek olması. 
 7. Zor bir koşulla karşılaşmanız doğrultusunda Türkiye’den yardımınıza koşabilmemiz adına bizlere 7/24 ulaşabileceğiniz web sitemizde yer alan destek hattımızın bulunması.
 8.  Ayrıca Polonya’da size yardımcı olması adına görevli olan yetkililerin var olması. 
 9. Lehçe dilinin genel olarak gerekli olduğu Polonya’da bazı durumlarda bu zorunluluk esnemektedir. Kısa sürede vasıfsız işçilerin tarafından yapılması gereken işlerde ülkenin resmi dili Lehçe zorunlu bilinmesi gereken bir dil olarak karşımıza çıkmamaktadır.
 10. Lehçe çoğu işlerde mecburen bilinmesi gerekirken, nadiren 9 maddede söylediğimiz gibi işlerde aranmamaktadır. Ancak İş İngilizcesi bilen işçiler Polonya’da yabancı bir firmanın fabrikasında çalışmak üzere başvurduysa daha şanslı olmaktadır. Çünkü bu firmalar genellikle İş İngilizcesi ile yetinmektedirler. 
 11. Genel anlamda Leçe arayan firmalar Polonya’da çoğunlukta olduğu için sizleri Polonya’da çalışmaya göndermeden önce 3 aylık bir hızlandırılmış Lehçe kursu veriyoruz. 
 12. Yurt dışında vasıflı olarak çalışmak isterseniz 18 – 35 yaş arası tüm insanlara Avrupa genelinde geçerli diplomanın verildiği meslek edindirme okulumuz vardır. Bu okulumuzun sayesinde Polonya ve Avrupa ülkelerinde okulumuzda hangi alanı bitirdiyseniz o alanda veya benzeri bir alanda çalışma imkanı bulabilirsiniz.