Telefon: 0532 379 5463
E-Posta: lisbonvisa@gmail.com
Çalışma Saatleri: 08.00 - 19.00

Polonya'da Çalışmaya Giderek Kendi İşini Kur

Yurt dışında en güvenli ve sağlam kurumları sizlere iş sağlayabilmek adına araştırmaktayız. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda güvenli ve sağlıklı iş ortamlarında hakkınızı alabileceğiniz kurumlarla anlaşmalar sağlıyoruz. Bu doğrultuda Avrupa’nın en güvenilir ve sağlıklı iş ortamlarını sağlayan ülkelerinden Polonya ve İrlanda ile çalışıyoruz. 

Genel anlamda Polonya için vasıfsız işçi alımları yapıyoruz. Vasıfsız işçi denildiğinde aklınıza işe yaramayan insanlar gelmesin. Toplumla en fazla iletişim halinde olan işçi sınıfı aklınıza gelebilir. Bunun sebebi Polonya da özel sektöre ya da azınlıkta olsa da kamu sektöründen firmaların geçici olarak işçi alımları yapıyor olmalarıdır. Bizler Lisbon Visa Danışmanlık olarak sizlere Polonya da en güvenilir fabrikaları, kafeleri, restoranları araştırıp sağlıklı çalışma ortamlarında kazanç elde etmeniz için gerekli ortamları sağlıyoruz. Sizlerden istediğimiz yönlendirmemizi istediğiniz alanlara gerekli başvuruları yapabilmeniz için kurumların ve Polonya hükümetinin bizlerden talep ettikleri belgeleri edinip bizlere ulaştırmanızdır. Danışmanlık hizmetimiz hakkında merak ettiklerinizi ve hangi alanda ne kadar süreliğine Polonya da çalışabilmek adına ne kadar bir ücret ödemeniz gerekiyor tüm bunların cevaplarını merak ediyorsanız bizlere web sitemizde yer alan iletişim ağlarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Bizlere ulaşıp hangi alanda ne kadar süre çalışmak istiyorsanız gerekli bilgileri alanında uzman kadromuzdan alabilirsiniz. Bilgilerini aldığımız alanla ilgili gerekli başvurunuzu iletip Polonya da işçi olarak çalışma imkanınızı sağlamak adına gerekli işlemlerinizi sizin için başlatıyoruz. Polonya’da işçi olarak çalışmak için gideceğiniz zaman önceden sizin için hazırlanan ve planlanan bir alan sağlanıyor. Size sadece üzerinize düşen görevleri yerine getirmek ve kazanıcınızı biriktirmek kalıyor. Kazancını biriktiren işçilerin ülkemize döndüklerinde Polonya’da çalışmaya giderek kendi işini kurdukları görülmüştür. Sizde bu başarıyı elde etmek isterseniz ve aklınızda yapmayı düşündüğünüz hizmetler veya üretmeyi planladığınız ürünler varsa, yeterli sermayeniz yoksa sizde kısa süreliğine de olsa sermaye biriktirebilmeniz için veya belli bir süre para biriktirmek adına sağladığımız iş imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Polonya'da Çalışma Şartları

Polonya’da çalışma şartları diğer Avrupa ülkeleriyle benzerlik göstermektedir. Bu şartlarda bulunan belli maddeler vardır. Bu maddeler ülkenin çalışma şartlarını yani kurallarını belirler. İşte bilmeniz gereken Polonya hükümetince belirlenmiş olan o maddeler:

  1. Haftanın 5 günü standart çalışma günleridir.
  2. Nadiren çalışma günleri 6 iş gününe çıkarılabilir. 
  3. Devlet toplamda 5 iş günü içinde 40 saat çalışma hakkı verir.
  4. Çalışma saati 6 iş gününe yayılırsa en fazla 48 saate kadar çıkarılabilir. 
  5. Mesai yapan işçilere normal asgari ücretten iki kat fazla maaş ödenmesini Polonya hükümeti işverenlere şart koşmuştur. 
  6. Polonya hükümeti işçilerin yıllık izin günlerini belirli kotalarla belirlemiştir. Örneğin 10 yıldan az çalışan işçilere 20 gün yıllık izin hakkı verilir. 10 yıldan fazladır çalışan işçiler için 26 gün yıllık izin veriliyor.
  7. Yasal yollarla yani ülkesinden danışmanlık aracılarıyla Polonya da çalışmak adına başvuranlar Polonya’nın yasal işlemleriyle yasal olarak çalışıyorlar. Aksi takdirde Polonya’ya kaçak gidip düşük ücretle çalışmak zorunda kalanlar yakalanıp cezalar ödemek durumunda kalabiliyorlar. Ayrıca Polonya hükümetince sınır dışı ediliyorlar. 
  8. İşlemlerimiz tamamen yasal olarak ilerlemektedir. Tamamen güvenli ve yasal olarak çalışmanızı sağlıyoruz. 
  9. Ülkenin işsizlik oranı %5,80 dir. Ayrıca merkezi şehirlerde kazançlar yüksektir. Orta gelirli bir çalışan 4000 Polonya zlotisi (900 Euro) alırken asgari ücretli bir işçi 2800 Polonya zlotisi (670 Euro) kazanmaktadır. Bu belirtilen ücretlerin Euro karşılıkları aşağıda işleme girdikleri yıllarla verilmiştir.

2020 – 610 Euro

2022 – 627 Euro    ------- Yıllara göre asgari ücretlerin artış oranları.

2023 – 670 Euro

 Polonya da kişi başına düşen milli gelir 15.000 dolardır. Bu rakam pandemi nedeniyle düştü. Fakat son zamanlarda artışa geçeceği ekonomi uzmanlarınca görülmektedir. Ülkede gelir seviyesi ve yaşam pahalılığı veya uygunluğu yaşadığınız şehirlere göre değişmektedir. Mesela Varşova, Krakow, Wroclaw gibi şehirlerde gelir seviyesi yüksek olup en düşük kazancın Euro karşılığı 800 Eurodur.

Polonya'da İş İmkanı

Polonya genellikle vasıflı yani belirli mesleklerden eleman ve işçi alsa da anlaşmalı olduğu firmalardan kısa vadeli destek alabilmek adına yasal yollardan vasıfsız işçi almaktadır. Polonya hükümetine bağlı hem özel hem kamusal sektörde çalışabilmeniz için anlaşma sağladığımız kurumlarla resmen çalışmak adına Polonya hükümetinin iznini alıp daha sonra yurt dışında çalışma imkânı verebileceğimize dair ilanlarımızı paylaşıyoruz. 

Polonya son zamanlarda dış ülkelerden gelen işverenlerin fabrikalarına ev sahipliği yapıyor. Polonya’da gayri safi milli hasıla yüksek olsa da Euroya göre iş gücü ucuza mal olmaktadır. Polonya da ekonominin ve üretimin geliştiği sektörler enerji sektörü, demir-çelik sektörü, yakıt yani kömür madeni gibi maden sektörleri sanayi ve ekonominin temellerini oluşturmaktadır. Bu sektörlerin yanında mühendislik alanları olan; inşaat, kimya, elektrik-elektronik, mekanik, maden, makine gibi alanlar bulunmaktadır. Kimyasal üretim, üretilen ürünlere göre üretim destek personeli gibi fabrika ortamlarında geçici işçi olarak çalabilmeniz adına araştırmalar yapıyor ve geçici işçi alımı yapacak fabrikalarla anlaşma sağlıyoruz. Kafeler ve restoranlarda geçici danışman, garson, komi ve barışta elemanları olarak çalışmanıza ön ayak oluyoruz. Bunlarla birlikte otellerde geçici mutfak elemanları, ürün kabul görevlileri, depo görevlileri, kat görevlileri, danışman, vale elemanları olarak iş bulmanıza yardımcı oluyoruz. Bağda ve bahçede, inşaatlarda vasıfsız işçilere ihtiyaç duyan firmalar bizlerden iç talebinde bulunuyorlar. Böylece hem ülkemizdeki iş arayan vatandaşlarımıza bir nebze yardımcı oluyor hem de yurt dışında işçi açığı olan Polonya’da iş imkânı sunan firmaların işlerini görüyoruz. Önceliğimiz elbette halkımızın kazanması, fakat halkımızın hem İngilizcesini geliştirmesi hem de çalışabilecekleri sağlıklı ortamlarda çalışıp birikim yaparak ülkemize sağ salim dönmelerini sağlayarak birçok girişimcinin hayallerini gerçekleştirdiklerini görmektir.

Ülkemizin birbirinden değerli ve üretken insanlarının yaratıcılıklarını ortaya koyabilmeleri için yeterli düzeyde İngilizce özellikle İş İngilizcesini bilmeleri yeterli gelmemektedir. Bu bilgileri dile getirip konuşabildiklerinde üretmek üzere tasarlamayı düşündükleri ürünleri hayata geçirmek için yeterli sermayenin belli bir kısmını elde edebilmeleri adına geçici de olsa belli bir süreliğine iş olanakları sağlıyoruz. Yani geçici çözümlerle kalıcı sonuçlar elde edebiliyoruz. Örneğin; yaz ayında Polonya da bağda, bahçede geçici vasıfsız işçi olarak çalışmış bir vatandaşımız belli bir birikimle ülkemize dönüp ister kazancını euro ya da dolarda değerlendirir isterse Altın hesabında yatırımlarını yapar. Asıl mesleğine de ülkemizde normal çalışma zaman diliminde devam edebilir. Farklı bir yol izlemek isteyenler ise kazançlarını ülkemizde daha önce yapmış olduğu yatırımlarla birleştirir ve vermek istediği bir hizmet veya aracılığını yapmak istediği bir sektörde çalışmalarını yapabilmek adına belli bir çalışma ortamı yaratır. Eğer kişi belli bir ürün üretmek ya da kişiye özel ürünler tasarlayıp satmak istiyorsa kazancının belli bir kısmını bu alanda değerlendirir. 

Polonya'nın Lisanı

Poloya Avrupa’nın doğu ve batısını içine alan bir ülkedir. Yani burada Doğu Avrupa ile Batı Avrupa arasındaki farklı iklimleri bir arada yaşayabilirsiniz. İklimi gibi insanlarının da değişken huylarda olduğu ülkede genellikle sıcak kanlı insanlarla karşılaşma imkânınız vardır. İş vaktinde zamana ve işin doğruluğuna büyük önem verirler. Ne iş yaptığınızdan ziyade nasıl yaptığınız önemlidir. Ülkenin resmi lisanı Lehçedir. Ülke genelinde konuşulan resmi dil Lehçe’nin dışında İngilizce kabul görür. Fakat milliyetçi orta yaşlı ve orta yaşın üstü kesimler kesinlikle Lehçe konuşmanızdan hoşlanırlar. 

İş ortamında Lehçe mecburiyeti genellikle yoktur. İş İngilizcesini bilmeniz ve özellikle konuşabilmeniz sizden beklenecek önemli bir bilgi ve beceridir. Ülkede genç neslin ve iş hayatında yer alan kişilerin sizinle İngilizce iletişim kurmaları nedeniyle iş yaşamında iletişim kurmada zorluk yaşamayacaksınız. Geçici ve yasal yollardan ülkeye çalışacak vasıfsız işçi alan Polonya Hükümeti bünyesinde bulunan işsizlik oranını yıldan yıla azaltmaktadır. Eurostat verilerine göre 2018 verilerinde işsizlik oranı %3,8 düşmüşken başka bir araştırma firmasının 2023 verilerine göre bu rakam %5,80 olmuştur. Polonya’nın lisanı olan Lehçe dışında ülkede özellikle yabancı işverenlerce konuşulan ikinci İş lisanı İngilizcedir. 

Çalışanları ile iletişim kurabilmek adına bazı firmalar Lehçeye de eğilmiştir. Bunun nedeni işverenlerin işçilerinin arasındaki iletişimi kolayca sağlayabilmeyi amaçlamalarıdır. Çoğu işveren insan kaynakları aracılığıyla işçilerinin taleplerini ve şikayetlerini öğrenmektedir. Polonya da yerli iş adamları İngilizce konusunda sıkıntı yaşamazken yabancı iş adamları Lehçe konusunda bazı sıkıntılı noktalar yaşamaktadır. Ama bu yabancı yatırımcıların başarılarını etkilemezken, bizlerden vasıfsız ve geçici işçi talep etmeyecekleri anlamına da gelmemektedir. Kısaca Polonya da işçi olarak çalışmanız adına Lehçe bilmeniz sizin için bir ayrıcalıktır. İngilizceniz varsa ve konuşmanızı ilerletmek ve elde edeceğiniz kazancınızı ülkemizde değerlendirmek isterseniz size bir telefon kadar yakınız. Polonya lisanı hakkında detaylı bilgileri verdik. Vermiş olduğumuz bilgilerden ülkede sadece İş İngilizcesinin önemli olmadığına Lehçenin de İş İngilizcesi kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gördük. Bu da bizlere Polonya’daki işçi ve yönetim ilişkilerinde İş İngilizcesinin genel kabul gördüğünü göstermiştir.